Yüzyıllardır çözülemeyen gizem: Machu Picchu

Urubamba Vadisi üzerinde, 2.360 m yüksekliğe kurulmuş olan Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir.

Yüzyıllardır çözülemeyen gizem: Machu Picchu

İki şey Machu Picchu'yu diğer harikalardan ayırdı. İlk şey onun gizemidir. Hala kimse bu yerin neden inşa edildiğini ve neden terk edildiğini kesin olarak bilmiyor. İkinci gerçek ise konumu. Machu Picchu'nun zor ve ulaşılamaz konumu güzelliğini artırıyor. Konumu nedeniyle yüzyıllarca dünyada bilinmiyordu. 1911 yılına kadar Yale Üniversitesi tarihçisi Hiram Bingham onu yeniden keşfettiğinde, dışarıdaki kimse bilmiyordu. Neden "dışarıda" dedim? Çünkü yerel halk bunu biliyordu. Ancak Hiram Bingham, bunu tüm dünyanın dikkatine sundu. Machu Picchu'nun Bingham tarafından keşfedilmesinden sonra, çok ünlü bir yer haline geldi. Büyük And Uygarlıklarının sonuncusu olan güçlü İnka İmparatorluğu, 14. yüzyılın başlarında Peru dağlarından ayrıldı ama arkasında harika bir yer bıraktı.

Bu UNESCO Dünya Mirası bölgesi sadece Peru'nun en çok ziyaret edilen anıtı değil, aynı zamanda Dünyanın Yeni 7 Harikası'ndan biri olarak seçildi. 1450 yılında inşa edilmiş ve bir yüzyıl sonra terk edilmiş olan kompleks bize İnka'nın günlük yaşamı, dini ve teknik üstünlüğü hakkında inanılmaz bir fikir veriyor. Cusco'dan sadece 50 mil uzakta olmasına rağmen, uzakta bir ayrı dünya gibi görünüyor. Her yıl 1.5 milyondan fazla turist, İnka İmparatorluğu'nun bu mücevherini kendileri görmek için zorlu yürüyüş veya doğal tren yolculuğu yaparak Machu Picchu'yu ziyarete geliyor. Bu mimari ve kültürel harikanın görmeye değer olduğuna hala inanmıyorsanız, Machu Picchu ile ilgili inanılmaz gerçekleri inceleyin.

Her ne kadar Machu Picchu ve Machu Picchu turlarının arkeolojik siteleri çok ünlü olsa da, bu İnka kenti bilim adamlarının orijinal adı ve amacı hakkında hala emin değiliz. Şehre ulaşmak kolay olmadığından ve kutsal dağlarla çevrili olduğu için Machu Picchu hakkında en çok kabul edilen teori, Krallar ve diğer çok önemli insanlar için bir tatil yeri olarak kullanılmasıydı. Odaların tarzından, kraliyet için daha çok, hizmetkarları için daha az yer olduğu anlaşılıyor.

Hakkında

Bildiğiniz gibi Machu Picchu kesinlikle Peru'da. Lima'ya ulaştığınızda, sadece Cusco şehrine ulaşmak için 1165 km seyahat etmek zorundasınız. Cusco, Peru'nun önemli bir şehridir. İnka rejimi zamanında başkentti. Machu Picchu, Cusco şehrinin 70 km veya 112 Km kuzeybatısındadır. Deniz seviyesinden yaklaşık 8000 ft veya 2450 metre yükseklikte yer almaktadır. Machu Picchu gerçekten bir kasaba değil. Machu Picchu kalıntılarının hemen girişinde oraya süper standart bir otel inşa ettiler. Yani isterseniz Machu Picchu'nun etrafında gece kalabilirsiniz. Genellikle insanlar Machu Picchu'ya en yakın kasaba olan Aguas Calientes'te kalır. Aguas Calientes, Machu Picchu'dan sadece yaklaşık iki mil uzaklıktadır. Aguas Calientes'te birçok otel ve restoran bulacaksınız.

7 Etkileyici Gerçek

Birden fazla bina var

Machu Picchu tek bir mimari parça değil, 150'den fazla binadan oluşan bir kompleks. Bunlara hamamlar, konutlar, tapınaklar ve tapınaklar dahildir. Yine de, Machu Picchu’nun çoğu üç ana yapı etrafında düzenlenmiştir: Intihuatana, Güneş Tapınağı ve Üç Pencerenin Odası. İkincil binaların birçoğu, ziyaretçilere Machu Picchu'nun orijinal olarak nasıl göründüğü hakkında daha iyi bir fikir vermek için yapılan kopyalardır.

Düşündüğünüzden çok daha yüksek yerde

Urubamba Nehri'ne bakan bir uçurumun kenarında, deniz seviyesinden 7.970 metre yüksekte bulunan Machu Picchu, kalbi zayıf değildir. Ziyaretçiler kendilerini sadece iz sürmenin fiziksel gezisine değil, aynı zamanda olası irtifa hastalıklarına da hazırlanmalılar. Ziyaretçilerin, daha yüksek bir rakama sahip olan Cusco'da, rakıma alışmaları için birkaç gün geçirmeleri önerilir. Yerel halk, semptomları hafifletmek için koka yapraklarında çiğnemeyi tavsiye eder.

İnanılmaz bir mühendislik harikası

Alan bir uçurumun kenarında yer alırken, İnka Machu Picchu'nun hayatta kalmasını sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapmış. Buna, yapıların dağdan aşağı kaymaması için 600'den fazla teras inşa edilmesi de dahildir. Düzgün su temini sağlamak için, şehir merkezine girmek ve halkın erişimine açık olan çeşmeleri temin etmek üzere 2,457 ayak uzunluğunda bir kanal tasarlanmış. Bu su aynı zamanda nüfusu besleyen tarım alanlarını sulayan karmaşık sulama sistemleri için de kullanılmıştır. Bu sistemler o kadar iyi inşa edildi ki bugün birkaç küçük onarımdan sonra da çalışmaya devam edeceklerdi.

Yapboz gibi birbirine uyuyor

Bu kadar iyi mühendislik becerileriyle, inşaatın da İnka'nın güçlü bir kıyafeti olduğu hiç şaşırtıcı değil. Yapıyı inşa etmek için kullanılan inanılmaz derecede ağır granit taşlar, tekerlekli bir taşıma aracı olmadığına inanıldığı için dağın kenarına kadar itildi. Her taş, aşındırıcı olarak adlandırılan bir teknikle kesildi . Bu, her şeyin birbirine tam oturduğu ve Machu Picchu'da hiç harç kullanılmadığı anlamına gelir.

Adının önemli bir anlamı var

Quechua, İnka İmparatorluğu'nun diliydi ve bugün Perulu yaylalarının bazı bölgelerinde konuşulmaya devam ediyor. Machu , Quechua'da “eski” anlamına gelirken, pikchu'nun bir anlamı “piramit veya konidir”. Çoğu kişi bunu Machu Picchu'nun “Eski Dağ” anlamına geldiği için yorumluyor.

İmparatorun tatil yeri

Genelde Machu Picchu'nun dokuzuncu İnka hükümdarı Pachacuti Inca Yupanqui'nin, muhtemelen askeri bir zaferden sonra sipariş ettiği bir kraliyet mülkü olduğuna inanılıyor. İnka İmparatorluğu'nu Güney Amerika'da genişletmekten sorumlu olan Pachacuti, Machu Picchu'yu kendisi ve ailesi için hoş bir soluklanma yeri olarak kullanırmış. Machu Picchu'daki diğer sakinlerin çoğu, yalnızca imparator ikamet ettiği zaman gelene kadar bekçi ve destek personeli oluyormuş. İmparatorun Güneş Tapınağı'nın yanında bulunan konutunda özel bir bahçe, özel banyo ve tesisteki tek özel tuvalet bulunmaktadır.

İspanyollar asla bulamadı

İspanyol fetihçileri İnka İmparatorluğu'na son verdiğinde şehirlerinin çoğunu yok ettiler. Neyse ki, hiç Machu Picchu'ya rastlamış görünmüyorlar. Aslında, İspanyol belgelerinde İnka İmparatoru'na ait olduğu ima edilen “Picchu” dan sadece bir söz vardır. Aslında, İnka'nın neden Machu Picchu'yu terk ettiği henüz belli değil; ancak, bir çiçek hastalığı salgınının, İspanyolların gelmesinden önce sakinlerinin çoğunu öldürdüğü teorileri var. Bu, sitenin 1911 yılına kadar dokunulmamasını sağladı, Yale Üniversitesi'nden Profesör Hiram Bingham III Machu Picchu'yu kalın bitki örtüsü ile kapladı.

Nasıl Ulaşılır?

Machu Picchu'ya ulaşım doğrudan Lima'dan Uçak ile. Cusco'ya ilk önce uçakla (daha iyi seçenek) veya otobüsle (yaklaşık 24 saat sürer) ulaşmanız gerekir, daha sonra Cusco'dan Aguas Calientes'e trenle (daha iyi seçenek) veya otobüs ve tren kombinasyonuyla ulaşabilirsiniz. Aguas Calientes'den Machu Picchu'a Otobüs ile ulaşabilirsiniz. Mesafe sadece birkaç kilometre.

Machu Picchu Hava Durumu

Machu Picchu''nun havası aşırı değildir. Fakat güney yarımkürede olduğu için kış haziran-eylül ayları arasındadır. Yaz aylarında ABD veya Avrupa'dan uçarsanız, burada kış olacak. Ancak kış aylarında çok fazla düşmez. Hava durumu ocak-mart ayları arasında daha az uygundur. Yılın bu bölümünde, çok yağmur göreceksiniz. Ancak Machu Picchu bugünlerde hala meşgul. Sadece Inca izi şubat ayında bakım amaçlı kapalı kalır.